СУРИЧЕ "Д-р Петър Берон"
гр. Перник
Иновативен проект
„Сгради от миналото – Дом на бъдещето”
2024 – 2027 година
В края на миналата учебна година завърши първият иновативен проект на СУРИЧЕ „Д-р Петър Берон“ - „Традиции от миналото – послания за бъдещето”.
Обект на проекта бе изследване в реална среда на регионални проблеми на конкретни туристически обекти в различни общини в област Перник.
Въведохме нов интегративен учебен предмет „Краезнание”, обучение по нова програма на учебния предмет с ново съдържание в хетерогенни екипи с иновативни и интерактивни методи.
Дейностите и обучението бяха проектно базирани и във взаимодействие както с местни, така и с държавни институции и с краен мултилингвален продукт – рекламно-информационни беседи, маршрути, информационна табела, презентационни материали и сайт на проекта - реален принос в развитието на областта.
Успехът при реализацията на единствения по рода си училищен проект, надминатите очаквания при резултатите, както и широкият положителен отзвук ни вдъхнаха увереност да продължим в същата посока с нов проект. Увереност, но и чувство на отговорност да работим за устойчивост и надграждане на резултатите и въздействието на първия проект.
Училището ни спечели одобрение на разработения нов иновативен проект:
„СГРАДИ ОТ МИНАЛОТО – ДОМ НА БЪДЕЩЕТО“ 2024 - 2027
За целите на проекта и като естествено продължение на предходния във фокуса на изследването поставихме седем емблематични за града ни сгради. Знакови сгради, с голямо значение за социалния и духовен живот на перничани, строени по различно време и на различни етапи от историята на бурно развитие на „сърцето на България“ – Перник.
-
ЖП Гара Перник
-
Гара Разпределителна
-
Минна Дирекция
-
Профилакториум
-
Дворец на културата Перник
-
ОДК Перник
-
Общински младежки дом Перник
За устойчивост на предходния иновативен проект включихме професионална паралелка (професия „Организатор на туристическа агентска дейност, специалност „Организатор на туризма и свободното време” с интензивно изучаване на чужд език), а обхвата му разширихме чрез участие на паралелка с профил „Чужди езици“, която във втори гимназиален етап ще изучава история като трети профилиращ предмет, което им дава необходимите за проекта умения за изследователска дейност. Разширихме и времевия хоризонт на новия проект на три години.
В учебния план на двете паралелки е включен нов учебен предмет – „Краезнание”, който ще изучават в X, XI и XII клас. Ще бъдат значително разнообразени и надградени знанията, които получават с изучаването на предметите от професионалната, респективно профилираната подготовка, както и на общообразователните предмети с акцент върху изучаваните първи и втори чужд език и информационни технологии.
С прилаганите методи при изучаването на новия предмет ще се придържаме към стратегия за учене, която да обхваща едновременно различни предмети, с цел по-пълноценно използване на технологиите, преподавателския ресурс, възможностите и идеите на учениците.
За новия учебен предмет е изготвена учебна програма, включваща преподаватели по професионална подготовка, история и цивилизации, чужди езици и информационни технологии. Избираме във взаимодействие с учениците ново съдържание, отговарящо на индивидуалните им интереси.
Като преподаватели насърчаваме учениците да изследват в реална среда историята и значимостта на емблематични сгради в град Перник.
Обучението се провежда екипно, като на всеки от учениците в екипа се разпределя роля и поставят конкретни задачи, за които те сами търсят начини за изпълнение чрез прилагане на различни методи за разпознаване на автентична и исторически доказана информация. Ученическият избор, както и самостоятелният и творчески подход са водещи при изпълнение на поставените задачи.
Участниците ще произведат краен мултилингвален продукт:
-
Краеведски сборник с исторически справки за сградите, фотографии и маршрути;
-
рекламно-информационни брошури и екскурзоводски беседи,
-
презентационни материали и съдържание към сайта “Краезнание” - краен продукт на предходния проект.
Работата по проекта ще бъде във взаимодействие както с местни, така и с държавни институции. За проверката на информацията екипите ще могат да разчитат на помощ от регионалните музеи и архиви, както и от институционалните такива. Включването на изявени историци, експерти и общественици в изпълнението на заданията на учениците е в продължение прилагането на новаторски подход към проучването на града ни.
Изработването на продуктите ще допринесе за показване спецификата на развитието на Перник в исторически план, неговата значимост в периода на Новото време и Съвремието, както и възможностите за задържане на младите в града.
Очаквани резултати от проекта:
Учениците
-
мотивирани, самостоятелни и творчески ориентирани;
-
с високо ниво на познание на местните традиции и култура, с изградено гражданско съзнание чрез реален принос в развитието на града.
Учителите
-
уверени в прилагането на иновативни практики;
-
удовлетворени от работата по иновацията и своето професионално развитие и повишена самооценка;
-
с умения за екипна работа и интеракция с учениците.
Училището
-
иновацията - двигател на модернизирането и изравняването на организацията с европейските и световни образователни стандарти;
-
СУРИЧЕ „Д-р Петър Берон” е с подобрен имидж на институция с реален принос за позициониране на културно-историческите ценности на града и национална гордост от мястото им в мултикултурното наследство;
-
Училището е с още една крачка напред към „Учеща се организация".